دانلود کتاب Különleges repülőgépek
by Sárhidai Gyula
|
عنوان فارسی: هواپیمای ویژه |
دانلود کتاب
جزییات کتاب
A kísérleti típusok sokszor 10-15 évvel is megelőzik korukat, és jelölik ki a fejlődés irányát. Persze sok olyan egyedi gép is készült, amelynek nem volt folytatása, mert nem vált be a gyakorlatban. De az is gyakran előfordult, hogy egy-egy típus több változatban évekig épült, míg végül a szerzett tapasztalatok alapján elkészült a legjobb megoldás, amely azután a sorozatgyártásban már más néven szerepelt.
Az I. világháború alatt kifejlesztett katonai gépek alkalmatlanok voltak a polgári légi forgalomra. Ezért 1920 után számos egyedi gép épült, s közöttük voltak azok is, amelyek át tudták repülni az óceánokat. Az 1930-as években Európa több országában az új utas- és teherszállító gépek egész sorát fejlesztették ki. S nem véletlenül, mert ezekből születtek a II. világháború modern bombázó-, felderítő- és teherszállító gépei. Soha nem épült a világon annyi kísérleti repülőgép, mint 1930-1945 között. Igaz, ekkor még a fejlesztés is viszonylag olcsó volt.
Ma már mindez a múlté, hiszen egy-egy új géptípus kifejlesztése olyan hatalmas összegeket emészt fel, hogy 3-4 gyár összefogására van szükség egy-egy új típus sorozatgyártásának megindulásához.
1945 után a háború alatt jól bevált harci gépeket alakították át polgári célra, de hamarosan kiderült, hogy ezek nem megfelelőek, gazdaságtalanok. 1955 óta külön tervezik a polgári szektor gépeit, ami persze nem jelenti azt, hogy a konstruktőrök ne alkalmaznák a haditechnika eredményeit. Erre is láthatunk példákat a következő oldalakon.