دانلود کتاب Mátyás és birodalma
by Joó Tibor
|
عنوان فارسی: ماتیاس و امپراتوری او |
دانلود کتاب
جزییات کتاب
ATTRAKTOR Könyvkiadó Kft., 2016. Historia Incognita sorozat
magyar | 152 oldal | ISBN: 9786155257957 | PDF | 9.2 MB
Extra Info:
https://bookline.hu/product/home.action?_v=Joo_Tibor_Matyas_es_birodalma&id=284170&type=22
Joó Tibor a XX. század első felének egyik legígéretesebb történettudósa/kultúrtörténésze volt, mígnem életének tragikusan korán véget vetett egy Budapest ostrománál szerzett sebesülés.
Mátyás és birodalma című könyve először 1940-ben jelent meg, s azóta hozzáférhetetlen.
A szerző rendkívül olvsmányos, mindvégig lebilincselő, esszéisztikus stílusban elemzi Hunyadi Mátyás emberi és politikusi alakját, valamint birodalomalkotó tevékenyéségt - melyet a hirtelen halál kettétört és megsemmisített.
Európában ebben az időben jobban féltek Mátyástól, mint a töröktől, nagyobb veszedelemnek vélték az ő hatalma növekedését, mint a török előnyomulást. S talán igazuk volt. A török végül mégis kitakarodott, mindössze a Balkánt balkanizálta s pusztán Magyarországot tette tönkre, a diadalmas Mátyás azonban, és ha méltó utód kezébe került volna nagy öröksége, ki tudja merre irányítják egész Európa fejlődését.
A nagy realista voltaképpen chimerákat hajszolt. Politikai életművének szemlélete ellenállhatatlanul erre a belátásra vezet. Lehetetlen célokat akart elérni. A nacionalizmus idején keresztény összefogásról álmodozik, a nemzetállamok hajnalán birodalmat akart teremteni. Csupa középkori ábránd!
Az örök és legmélyebb magyar keserv hangja ez. Oly hű európainak lenni, mint senki más, érezni, hogy nekünk is Európa a hazánk, máshol nincsen immár számunkra hely, s ugyanakkor érezni e haza többi népeinek idegenkedését, azt, hogy nem fogadnak be, hogy taszítanának, ki, keletre. Csak az áldozatot fogadják el kegyesen.
Leírás: Joó Tibor szerző Kolozsvárott született 1901 - ben. Egyetemei tanulmányait Szegeden végezte. 1945-ben hunyt el a főváros ostroma során szerzett sérülése következtében.
Mátyás és birodalma című munkáját Budapesten adta ki, az Athenaeum kiadó gondozásában, 1940-ben. Ez a kötet érintetlenül közli ennek eredeti szövegét. Sem az egykori helyesíráson vagy szóhasználaton, sem a mondatszerkesztésen nem változtatott...
A szerző érdekes alakja a magyar protestáns irodalomnak. 'Dilthley és Spranger nyomdokain haladva a szellemtudományokat felhasználva akarta a magyarság történeti hivatását kijelölni. Alapeszménye volt, hogy nemzet nem épülhet fel más alapelveken, csak a szellem alapelvein, ezért minden erejével harcolt a német nemzetiszocializmus ellen, amely a faj principiumára akarta építeni a nemzetet...'
'A szellemtudományok, és az egyetemes európai civilizáció és kultúra iránti mélységes vonzalma és tisztelete arra sarkalta, hogy egyik írásában elutasítsa hittestvére: a szintén protestáns Németh László mélymagyar elméletét, amely szerinte ki akarja zárni a magyarságból a magyarság szellemi összetevőinek jó részét, amelyek az évszázadok során egymásra rakódtak, és csak az ősmagyar szellemet akarja megőrizni...'
'Mátyás és birodalma című könyvében Mátyás király élettörténetének elemzésével egyfajta történetpolitikai célt fogalmaz meg, ahogy a könyv utószavában leírja. Mégpedig azzal, hogy Mátyás személyét (aki reneszánsz király volt) a magyar történelemben elhelyezve, a magyar múlt filozófiai elemzésével segítséget nyújtson annak megállapításához, hogy a magyar múltból milyen jövő következik a magyarság számára, merre érdemes továbblépni a Magyarságnak a jövőben.'