جزییات کتاب
Настоящото методическо пособие е разработено като презентационен формат на лекционен курс „Политика и институции“, който е четен от менна основата на утвърдена учебна програмав УниБИТ. То предлага 12 теми, които са подбрани основно от творчеството на Георги Карасимеонов - „Политика и политически институции“, „Политическите партии“, както и от други наши автори като М. Семов, Г. Фотев, Д. И. Иванов, Б. Спасов, Л. Владикин, С. Баламезов и други в чийто разработки се представят, както авторски тези, така и се правят позовавания и на други водещи чуждестранни автори и класици – А. Гидънс, М. Вебер, М. Дюверже, Ж.-Ж. Русо, Аристотел и други. При изложенията на отделните теми е взета под внимание съдържателната насоченост в разработките на посочените автори. Композирането на курса се води от разбирането да се представят пред студентите: общотеоретични въпроси на политиката, политическите институции, политическите и партийни системи. Така, настоящето методическо пособие може да постигне своята цел - да представи, според автора, релевантно възможно найдобри постижения на българската теоретична мисъл в съответната проблематика и чрез нея - световните достижения и студентите да имат възможността да се запознаят с това знание. Авторският принос се заключава в подбора, композирането на темите, представянето на конкретните изложения в тях, извеждането на найважните моменти, основните тези и разбирания, които да формират структурното и съдържателното обхващане на разглежданите въпроси от студентите. Той е и в онагледяването на предложените материали чрез схеми, диаграми, снимки и други графични оформления, които да способстват за привличането на вниманието и интереса на обучаемите, подоброто онагледяване на материала, структурно-функционално изложение и връзки между различните тези и въпроси. Освен това приносен момент е и предлагането на отделни места на авторови въпроси и акценти, които да дадат възможно проблемно поле за размисъл и подтикване по самостоятелен път да се търси подкрепа или оспорване на един или друг теоретичен постулат.
Методическото пособие има за цел:
- Да представи основни теми, залегнали в учебната дисциплина;
- Да открои основни, опорни моменти в отделните теми – едни да структурира за полесно усвояване и разбиране, в други да се даде допълнително знание или насока към такова;
- Да изложи разбирания и идеи на класически автори и да запознае с техни основни произведения;
- Да предложи и въпроси за размисъл и дискусии, основани на класически текстове или на практика;
- Да подпомогне изучаващите дисциплината и интересуващите се от тази проблематика в усвояването на определен обем от знания.